Energetická certifikácia budov je posledné roky využívaná čoraz viac. Ešte pred niekoľkými rokmi o energetickom certifikáte počul málokto. Na jednej strane sme ho nepotrebovali a na druhej strane nebol povinný. Ešte niekoľko rokov dozadu ľudia málo riešili energie vo svojej domácnosti. Riešili sme skôr počiatočnú investíciu do kotla, ktorý mal vykurovať celú domácnosť či ohrievať vodu. No dnes sa karta otočila. Ľudia sú ochotní zaplatiť prvotne väčšiu investíciu za to, aby vo svojej domácnosti mali technológiu, ktorá je úspornejšia a má menšiu spotrebu energie.,,
Z toho vyplývajú nižšie mesačne náklady na elektrinu či vodu a plyn. Starší elektrický či plynový kotol má oveľa vyššiu spotrebu, ako je to v prípade tepelného čerpadla, vzduchotechniky či iných moderných technológii, o ktorých ste už určite počuli. A ako so spotrebou energie v domácnosti súvisí energetický certifikát? Podľa novej legislatívy novostavby, ktoré ešte neprebehli kolaudáciou, musia dosiahnuť energetickú triedu v hodnote A0. To znamená vysoko úspornú domácnosť. A pri kolaudácii musíte svoju energetickú triedu domácnosti zdokumentovať práve pomocou energetického certifikátu. V certifikácii sú zohľadnené všetky systémy používané domácnosti, ktoré spotrebovávajú energie.
Na základe týchto hodnôt a výšky spotreby vašej domácnosti je vaša nehnuteľnosť zaradená do energetickej triedy. Práve preto musíte energetický certifikát doložiť ku kolaudácii, čím potvrdíte maximálnu výšku energetickej triedy vašu nehnuteľnosť A0. Energetický certifikát sa netýka však iba novostavby. Čoraz častejšie sa stretávame s obnovou starších nehnuteľnosti a práve energetický certifikát môže byť skvelou pomôckou na zohľadnenie energetickej triedy a súčasného stavu vašej starej nehnuteľnosti. Čoraz častejšie sa však stretávame s energetickým certifikátom aj pri predaji nehnuteľnosti. Nový potenciálny kupujúci od vás môže žiadať energetickú certifikáciu vašej budovy. Kde vám energetický certifikát budovy vyhotovia? Priamo na certifikaciabudovy.sk.